Jak znaleźć i wybrać dobrego trenera personalnego w Krakowie?
Jeśli tutaj jesteś, to zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób możesz znaleźć, a następnie wybrać trenera personalnego, którego wsparcie nie tylko zwiększy Twoją motywację i odpowiedzialność podczas cotygodniowych treningów, ale może i również odegrać rolę, pomagając zmaksymalizować czas spędzony na siłowni, zapobiegać kontuzjom i uzyskiwać bardziej spójne wyniki.
Niestety nie jest to łatwe zadanie, ponieważ granica między dokonaniem rozsądnej inwestycji w przyszły sukces a zwykłym wyrzucaniem pieniędzy na coś, co nie działa jest bardzo cienka. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze trenera zachować należytą staranność. Dziś postaram Ci się odpowiedzieć na najczęściej padające pytania: Jak rozpocząć poszukiwania? Na co zwrócić uwagę? Gdzie szukać trenera personalnego? Jak ocenić czy dany trener będzie dla mnie odpowiedni? Jak wybrać trenera personalnego?
Gdzie szukać trenera personalnego?
Istnieje wiele różnych sposobów na znalezienie trenera personalnego. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem rekomendacji znajomych, wyszukiwarki internetowej, portali społecznościowych, lokalnej siłowni lub centrum fitness.
1.Rekomendacja znajomych
Jedną z najlepszych form jest rekomendacja znajomych, którzy korzystali już z usług trenera personalnego. Spytaj, co sądzą na jego temat, co im się podobało w jego pracy a co nie. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Twój znajomy może preferować ciężkie kulturystyczne treningi i reżim treningowy. Tobie zależy na ogólnej sprawności, motywacji i miłym spędzeniu czasu – osiągając oczywiście zamierzone cele. Dlatego tak ważne jest, aby wypytać szczegółowo o współpracę i zadać sobie pytanie, czy ten trener jest dla mnie.
2. Twój klub fitness
Kluby fitness zazwyczaj oferują pakiety treningów personalnych za dodatkową opłatą. Większość siłowni ma jednak umowy na wyłączność z trenerami, którzy pracują w ich lokalizacji. A co się z tym wiąże?
– Dostajesz trenera, który jest obecnie na zmianie
– Dostajesz trenera, którego recepcjonistka lubi najbardziej
Wybór trenera w ten sposób, a raczej jego brak nie jest najlepszym pomysłem i zazwyczaj nie spełnia naszych oczekiwań.
Najlepszym sposobem wyboru trenera poprzez klub, do którego chodzisz jest po prostu obserwacja. Zobacz jak pracują trenerzy ze swoimi podopiecznymi, jaki mają kontakt, jakie jest ich zaangażowanie w trening. Jeżeli uznasz, że to może być ten – po prostu podejdź i zapytaj o konsultacje, trening.
3. Wyszukiwarka internetowa
Kolejny sposobem znalezienia trenera personalnego jest wyszukiwarka google. Wystarczy, że wpiszesz np. Trener personalny Kraków i wyskoczy cała lista trenerów w okolicy. Jakie są minusy takiego rozwiązania? Osoby, które mogą być dobrymi trenerami, ale nie posiadają strony lub zarejestrowanej firmy w google nie znajdą się tam. Pierwsze pozycje w wyszukiwarce są zarezerwowane dla osób, które posiadają wykupione reklamy, a to nie zawsze idzie w parze z ich umiejętnościami trenerskimi.
4. Portale typu olx.pl czy gumtree.pl
To między innymi na tych platformach znajdziesz setki ogłoszeń od trenerów personalnych w różnym przedziale cenowym. Jednak ze względu na to, że wypisane przez nich kwalifikacje i oferowane usługi nie są w żaden sposób sprawdzane, szanse na znalezienie tam kompetentnego trenera są znikome (chyba, że ogłoszenie zawiera informację, gdzie można dowiedzieć się więcej na jego temat). Ponadto konkurują oni ceną, oferując treningi nawet po 20-40zł/trening. Patrząc na cenę 100zł a 30zł może Ci się to wydawać bardzo atrakcyjna oferta. Niestety jakość takich usług jest bardzo często niska.
5. Portale społecznościowe
Portale społecznościowe typu Facebook, Instagram, Youtube, TikTok, Linkedin, coraz bardziej zyskują na popularności a wraz z nimi zwiększa się dostęp do trenerów. Największą zaletą jest fakt, że obserwując daną osobę jesteśmy w stanie lepiej ją poznać i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tego właśnie szukam, czy ten trener spełnia wszystkie kryteria. Warto jednak podkreślić, że czasami wrzucane treści czy choćby zdjęcia nie do końca mogą oddawać rzeczywistość, wiedzę i wygląd danego trenera, zdjęcia można przerobić, wpis merytoryczny można komuś zlecić. Dlatego osobiście uważam, że jeżeli trener nie wrzuca żadnych relacji na IG, FB, gdzie wypowiada się na dany temat lub pokazuje swoją pracę, po prostu ma coś do ukrycia. Warto wziąć pod uwagę kanał YT, gdzie łatwo można sprawdzić stan wiedzy i naszego przyszłego trenera (oczywiście jeżeli prowadzi kanał).
Zapraszam Cię również na mój kanał Youtube po dodatkową porcję wiedzy i zapoznanie się bliżej z moją osobą.
Jak wybrać trenera personalnego?
Bez względu na to, czy będziesz szukać trenera personalnego przez internet czy stacjonarnie zawsze umów się na pierwszą konsultację. To pozwoli Ci lepiej go poznać i dowiedzieć się czy jest Ci wstanie zapewnić, to czego oczekujesz. Do tego celu przygotowałem dla Ciebie kilka pytań, które mogą pomóc Ci lepiej się przygotować i podjąć decyzję.
1. Czego oczekujesz od trenera personalnego?
Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa i to od niej powinieneś zacząć. Potrzebujesz motywacji i wsparcia na drodze do osiągnięcia swojego celu, a może szukasz tylko praktycznych wskazówek i poprawy techniki ćwiczeń? Czy Twój trener zna się na dietetyce i jest w stanie Ci zapewnić również plan żywieniowy, czy tylko dać kilka wskazówek. Zależy Ci na regularnych treningach kilka razy w tygodniu, czy może szukasz kogoś na jedną sesję treningową, w celach nauki danego ćwiczenia lub konsultacji? Pomyśl… Zachęcam też do przeczytania artykułu: Dlaczego warto skorzystać z usług trenera personalnego.
2. Co chcesz osiągnąć?
Przede wszystkim określ, czego oczekujesz od trenera personalnego. Wyznacz sobie cel, który chcesz osiągnąć, a następnie poszukaj trenerów z doświadczeniem w tych dziedzinach. Powiedzmy, że chcesz poprawić ogólny wygląd swojej sylwetki, zmienić odżywianie i zbudować trochę masy mięśniowej. Wyszukaj trenera personalnego, który współpracuje z takimi osobami i ma wiedzę z zakresu dietetyki.
Jeśli planujesz startować w zawodach kulturystycznych, zatrudnij kogoś, kto startuje, albo przygotowuje głównie zawodników pod starty.
3. Sprawdź, jakie ma doświadczenie (portfolio).
Kiedy znajdziesz trenera, którego chcesz spróbować, sprawdź referencje i recenzje na jego temat. Oczywiście wykwalifikowany trener osobisty sam chętnie podzieli się historiami sukcesu swoich poprzednich klientów.
Nie zawsze sugeruj się wykształceniem i ilością kursów. Ponieważ jest dużo trenerów, którzy mają mnóstwo certyfikatów i kursów, ale poprzez brak doświadczenia i praktyki mogą nie być w stanie spełnić Twoich oczekiwań.
4. Sprawdź jego podejście.
Każdy trener ma swój styl prowadzenia treningów. Niektórzy trenerzy preferują ciężkie kulturystyczne treningi i reżim dietetyczno-treningowy. Inni zapewniają stałe wsparcie motywację i mają dużo cierpliwości. Dlatego tak ważne wypytać szczegółowo o współpracę i zadać sobie pytanie, czy ten trener jest dla mnie.
Osobiście mając już kilkunastoletnie doświadczenie zawsze wysłuchuje potrzeb klienta i dobieram w zależności od potrzeb tak treningi oraz żywienie, aby przynosiło to jak najlepsze rezultaty. Jeżeli chcesz, abym to ja Cię poprowadził, zgłoś się do mnie poprzez e-mail wspolpraca.janecki@gmail.com lub Instagram.
5. Jaka jest lokalizacja wykonywanych usług?
Lokalizacja jest oczywiście kluczowa dla znalezienia dobrego osobistego trenera, oczywiście musi on być lokalny i dostępny dla Ciebie. To powiedziawszy, nie zastępuje wygody jakością. Załóżmy, że jesteś członkiem klubu X i dla ułatwienia decydujesz się na trening osobisty z jednym z trenerów, ale znalazłeś świetnego trenera online, który spełnia wszystkie wymagania, ale dotarcie do niego zajmie 30 minut. Często zdarza się tak, że jeżeli chcesz trenować z trenerem, który spełnia wszystkie Twoje kryteria, musisz być przygotowany na trochę podróżowania, a nawet zmienić siłownię.
6. Czy wykazuje zainteresowanie podczas współpracy?
Dobry trener powinien nieustannie zwracać Ci uwagę podczas treningu i poprawić, jeżeli wykonujesz źle dane ćwiczenie. Na początku może to być trochę frustrujące i denerwujące, ale pamiętaj, że po to tak naprawdę przyszedłeś i za to płacisz. Ważne jest również zainteresowanie trenera nie tylko na sali treningowej, lecz również i poza. Dopytaj czy w razie pytań możesz się z nim kontaktować itd.
7. Czy jest osobą z którą chętnie spędzisz czas?
Praca z trenerem personalnym nie jest jednorazową sprawą. W zależności od Twoich celów możesz potrzebować pięciu, 10 lub więcej sesji treningowych. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jego osobowość jest odpowiednia, abyś był zaangażowany i pracował nad swoimi celami.
8. Czy jest w stanie odpowiedzieć Ci na Twoje pytania?
Jeżeli już podczas pierwszego treningu, trener zabiera Cię na jakieś urządzenie lub wykonujecie jakieś ćwiczenie i na Twoje pytanie, do czego służy dany sprzęt i dlaczego wykonujecie to ćwiczenie, następuje cisza lub padają wymowne słowa z ust trenera, bo tak trzeba. To znak, że na tym treningu powinna się zakończyć współpraca. Dobry trener bez chwili zawahania się zawsze Ci wszystko chętnie wytłumacz.
9. Rozważ dostępność trenera.
Zapytaj trenera o grafik. Jeśli jest przepełniona, może nie być w stanie pracować z Tobą tak często, jak potrzeba. Spróbuj dowiedzieć się, z jakim wyprzedzeniem musisz umówić się na wizytę i jaki jest czas na odwołanie treningu. Poinformuj ich o swoim harmonogramie i sprawdź, czy są dostępni.
10. Jaki jest Twój budżet.
Koszty treningu to jeden z wielu czynników wpływających na wybór trenera. Musisz mieć świadomość, że koszty osobistego trenera są uzależnione w dużym stopniu od poziomu doświadczenia oraz lokalizacji. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ile kosztuje trener personalny Kraków.
Podsumowanie:
Jak widzisz, wybór osobistego trenera nie jest łatwy. Musisz wziąć pod uwagę ich osobowość, styl coachingu i doświadczenie. Co więcej, koniecznie upewnij się, że jest on dostępny, gdy masz wolny czas. Wykwalifikowany PT jest na wagę złota. Przeprowadź badania i wybierz odpowiednią osobę. W ten sposób zbliżysz się do swoich celów fitness i zbudujesz sylwetkę, której szukasz.
Przed podjęciem decyzji upewnij się, że masz realistyczne oczekiwania. Nawet najlepszy trener nie pomoże Ci stać się szczuplejszym lub silniejszym, jeśli nie będziesz na to pracował. Regularne ćwiczenia nie są w stanie zrekompensować złego jedzenia, braku snu lub picia alkoholu.