Trening siłowy – zalety i wady

Trening siłowy - zalety i wady

Trening siłowy – korzyści i wady 

Trening siłowy postrzegany jest często jako forma ćwiczeń prowadzących jedynie do zwiększenia siły i masy mięśniowej, dlatego tak dużo osób zwłaszcza kobiet, rezygnuje z jego wykonywania, bo boi się, że urosną im mięśnie i będą nieestetycznie wyglądać, w rzeczywistości jednak nie jest to takie proste, rozbudowanie mięśni wymaga dużo czasu i wpływ na to ma masa innych czynników takich jak: Odpowiednie odżywianie, trening, regeneracja. Jeżeli te 3 czynniki nie będą spełnione i nie dołączymy do tego ciężkiej pracy nie rozbudujemy w większym stopniu naszej masy mięsniowej. Ale o tym w innym artykule, a teraz przejdźmy do Korzyści z treningu siłowego jak i również wad jakie ze sobą niesie.

1. Czym jest trening siłowy ?
2. Korzyści treningu siłowego dla organizmu
3. Wady treningu siłowego

1. Czym jest trening siłowy ?
Trening siłowy polega na wykonywaniu ćwiczeń z obciążeniem na wszystkie grupy mięśniowe: klatkę piersiową, plecy (grzbiet), barki, ramiona (biceps,triceps), nogi, brzuch. Trening siłowy ze względu na objętość, intensywność i obciążenie zaliczany jest do treningu beztlenowego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że obciążenia jakie przerzucamy podczas treningu nie tylko pomagają nam w zwiększeniu siły, ale i potęgują spalanie tkanki tłuszczowej, oraz pozwalają utrzymać tkankę mięśniową na stałym poziomie.

Trening siłowy możemy wykonać z wykorzystaniem maszyn, ciężaru własnego ciała jak i na wolnym ciężarze co uważam za najbardziej korzystną formę. Ćwiczeń na poszczególne partię mięśniowe jest oczywiście mnóstwo zaczynając od łatwych i prostych w wykonaniu do trudnych i ciężkich. Ważne jest jednak aby dobrać je indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania i skupić się na poprawnej technice, bo to ona jest tak naprawdę kluczem do naszego sukcesu.

2. Korzyści treningu siłowego dla organizmu
Przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej:
Wzrost naszej masy mięśniowej (mięśni) przyczynia się w dużym stopniu do pozbycia się tkanki tłuszczowej, a dzieje się tak ponieważ każdy dodatkowy kilogram tkanki mięśniowej powoduje wzrost tempa metabolizmu aż o 15 – 20%, które jest niezwykle pomocne dla utraty wagi. Wykonywanie regularnie treningu siłowego jest tak samo skuteczne jak treningi cardio a dodatkowo pomaga utrzymać masę mięśniową na stałym poziomie

Zapobiega chorobom serca:
Jak pokazały badania s
ystematyczny i odpowiedni trening siłowy prowadzi w dużym stopniu do poprawy ogólnej kondycji fizycznej jak i pomaga wzmocnić mięsień serca, chroniąc go jednocześnie przed codziennym stresem. American Heart Association (AHA), zalecają trening siłowy jako sposób na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Jednak ze względu na brak aktualnych badań, trening siłowy nie jest zalecany dla osób chorych na serce

Poprawia samopoczucie:
Podczas wykonywania treningu siłowego zwiększa się wydzielanie endorfin („hormonów szczęścia”), Dlatego osoby aktywne, ćwiczące czerpią więcej radości z każdego dnia i są bardziej zadowolone z życia. Dodatkowo wraz z procesem kształtowania sylwetki zyskujemy w większym stopniu pewności siebie, co również skutkuje lepszym kontaktem z otoczeniem.

Zmniejsza ryzyko kontuzji:
Trening siłowy nie tylko wzmacnia nasze mięśnie, ale także kości i więzadła a co za tym idzie? Lepsza stabilizacja dla całego ciała. Ponadto silne i sprawne mięśnie uzyskane poprzez systematyczne ćwiczenia z obciążeniem pomagają w dużym stopniu uchronić nas przed wszelkimi urazami jak i kontuzjami.

Obniża poziom złego cholesterolu (LDL):
Natomiast podnosi poziom tego dobrego (HDL) – przez co obniża się się ryzyko chorób związanych z układem krwionośnym.

Zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni:
Systematyczne ćwiczenie na siłowni i podnoszenie ciężarów prowadzi do zwiększenia naszej siły jak i wytrzymałości. Co w dłuższym przedziale czasowym nie tylko wpływa na jakość naszego treningu, ale i także ułatwia codzienne życie. Zwykłe czynności fizyczne, które kiedyś sprawiały nam problemy i wymagały od nas włożenia sporego wysiłku, teraz przychodzą z łatwością, co pozwala znacznie zaoszczędzić nasz czas i nerwy, że coś nam nie wychodzi lub nie mamy siły.

Poprawia funkcjonowanie jelit:
trening siłowy w dużym stopniu wpływa na poprawę funkcjonowania jelit. Poprzez dostarczenie większej ilość tlenu do organizmu doprowadzamy do zmian ciśnienia wewnętrznego, co korzystnie wpływa na perystaltykę jelit.

Poprawia kontrole cukru we krwi:
Liczba zachorowań na cukrzycę typu 2 systematycznie wzrasta. Jednak jak pokazały badania, zmiany stylu życia mogą się w bardzo dużym stopniu przyczynić do ustabilizowania cukru we krwi, poprzez zmianę sposobu odżywiania jak i wprowadzeniu treningu siłowo-wytrzymałościowego w swoje życie. Według ostatnich badań, 16 tygodni treningu siłowego powoduje znaczne zmiany w kontroli glikemii przy porównywalnej metodzie farmakologicznej leczenia cukrzycy.

Opóźnia procesy starzenia:
Każdy wraz z wiekiem narażony jest na spowolnienie metabolizmu i zanik mięśni. Możemy jednak w pewnym stopniu spowolnić ten proces poprzez wprowadzenie regularnych ćwiczeń na siłowni do naszego trybu życia. Pozwoli nam to również utrzymać sprawność fizyczną na odpowiednim poziomie, jak i spowolnić powstawanie wszelkiego rodzaju chorób związanych ze starzeniem się. 

3. Wady treningu siłowego?
Jak to już bywa, każda dyscyplina ma swoje zalety jak i niestety wady. Do najważniejszych wad treningu siłowego możemy zaliczyć:

– nadmierne obciążenie stawów, mogące prowadzić do ich degeneracji.  Aby tego uniknąć, nie powinniśmy stosować zbyt dużego obciążenia (dotyczy to zwłaszcza ćwiczeń z hantlami czy sztangą), a stosując duże obciążenie w czasie ćwiczeń nie prostować całkowicie rąk i nóg.

– Prawidłowo wykonany trening siłowy jest dużym obciążenie dla organizmu. Dlatego tak ważny jest tutaj czas przeznaczony na regenerację o którym jednak najczęściej zapominamy lub też pomijamy z braku wiedzy.

– Zmniejszenie sprawności – ograniczenie amplitudy ruchu w stawach. Nadmierne rozbudowane partie mięśniowe – powodują brak możliwości wykonania określonych ruchów, które przed rozpoczęciem procesu treningowego nie sprawiały nam żadnego problemu w wykonaniu. np. zbyt duże bicepsy uniemożliwiają nam dotknięcia palcami dłoni barków, lub nawet utrudniają takie czynności jak: mycie zębów czy też rozmowa przez telefon komórkowy. Patrząc pod kątem sprawności fizycznej, takie ograniczenia zaliczają się już do ogólnego obniżenia sprawności.

Podsumowując:
Zachęcam wszystkich do ćwiczeń jak i treningów siłowych. Nie ważne w jakim wieku jesteśmy i czy wykonujemy trening na siłowni czy w domu. Wszystkie są dla nas dobre i wpłyną pozytywnie na nasze życie, nie tylko na zdrowie. Pamiętajmy jednak dlaczego i dla kogo to wszystko robimy. Ćwicz z głową i dla siebie, czerpiąc z tego ogromną radość, dążenie do wymarzonej sylwetki jak i poprawy zdrowia to nie żaden wyścig, a droga, którą pokonujemy każdego dnia.

Swoją wiedzę na temat odżywiania i treningu czerp ze sprawdzonych źródeł informacji, gdyż czasami korzystając z wypowiedzi na różnych forach. Niestety możemy wyrządzić sobie więcej krzywdy niż pożytku. Nie skupiaj się również na jednym schemacie treningowym, lecz łącz rożne rodzaje treningu i aktywności, aby rozwijać się na wielu płaszczyznach, a nie tylko na jednej. Najważniejsze tylko aby dostosować odpowiedni plan treningowy do swojego stopnia zaawansowania.

Poniżej przygotowałem również dla WAS program treningowy 12 tygodniowy, który pozwoli Wam rozpocząć przygodę z treningami i uchroni was przed popełnianiem błędów.

  • 12 Tygodniowy preogram treningowy
    12 TYGODNIOWY PLAN TRENINGOWY
  • 12 tygodniowy plan treningowy dla kobiet
    12 TYGODNIOWY PLAN TRENINGOWY DLA KOBIET

Podobało się?

Udostępnij !

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Mariusz Janecki

Mariusz Janecki

Jestem Trenerem personalnym online, specjalistą z zakresu żywienia i treningu, promotorem zdrowego stylu życia. Stworzyłem 14 ebooków z zakresu treningu oraz odżywiania. W ciągu kilku lat pomogłem kilkuset osobom zrealizować ich cele. Pomogę również Tobie!

O mnie

Biznes trenera i dietetyka

Nazywam się Mariusz Janecki, jestem trenerem personalnym online, specjalistą z zakresu żywienia i treningu, promotorem zdrowego stylu życia. Sportem pasjonuję się od dziecka, a od kilku lat zawodowo pomagam ludziom w osiąganiu wymarzonej sylwetki, dobrego zdrowia i samopoczucia.

Od 2020r Uczę również trenerów i dietetyków biznesu online.

Sprawdź moje E-booki

YouTube