Morela – czy dobra podczas redukcji masy ciała?

Morela – czy dobra podczas redukcji masy ciała

Morela – czy dobra podczas redukcji masy ciała?

            Czerwiec, lipiec i sierpień to trzy miesiące, gdzie targi, sklepy i rynki obfitują w świeże owoce i warzywa, które prędko znikają z półek – sezon na nie jest niestety krótki. Należą od nich morele, będące stosunkowo mało popularnym owocem w Polsce jadanym na surowo, jak i przetwarzanym na dżemy, kompoty i koktajle. Co kryje ten owoc w sobie? Czy morela jest dobrym wyborem podczas redukcji masy ciała

Morela – poznaj jej historię
            Morela należy do jednych z najstarszych gatunków drzew uprawianych w sadownictwie – jej historia sięga już III wieku przed naszą erą, ale w Polsce pojawiła się najprawdopodobniej w połowie XVI wieku. Małą popularność w Polsce zyskuje –  niestety  – przez znaczne wymagania klimatyczne. Pąki kwiatowe i kwiaty są bardzo podatne na przemarzanie, przez co wiele z nich nie wytwarza owoców.

            Mimo tego, morela chętnie wykorzystywana jest do przetworów. Najlepszy z niej jest dżem, ale można wykorzystać także do soków, koktajli, sosów, polew owocowych, galaretek czy jako dodatek do owsianki, naleśników czy jogurtu naturalnego. Stanowi także świetną przekąskę, jedzoną bezpośrednio bez obróbki termicznej. Popularne jest także jej suszenie  – zyskuje wtedy bardzo słodki smak, jednak ze względu na wysoką zawartość fruktozy, tak jak inne suszone owoce, powinna być spożywana okazjonalnie, jako dodatek do dania.

Owoc jako źródło wody?
            Myśląc nawodnienie, wiele osób ma na myśli wodę mineralną. Odpowiednia ilość wody jest niezbędna do zachowania wszystkich procesów w organizmie, jednak dostarczamy ją nie tylko z napojów. Prawie każdy środek spożywczy zawiera w swoim składzie wodę, a niektóre owoce i warzywa nawet głównie składają się z tego związku chemicznego. Tak więc, jedząc morele, dostarczamy także wody. Mimo, że spożywając zaledwie kilka sztuk, dostarczymy małe jej ilości, ilość ta  – uzupełniona o inne produkty i płyny wypite w ciągu dnia  – stanowić będzie część odpowiedniej objętości wody dostarczonej podczas całego dnia.

Bogactwo mikro- i makroelementów
            Jedna morela waży około 50 gramów. W 100 gramach, a więc w dwóch sztukach znajduje się około 40 mg wapnia, niecałe 5 mg żelaza. Jest także źródłem niezbędnego magnezu. Co najważniejsze, 100 gramów tego owocu zawiera aż 300 mg potasu, który jest niezbędny między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, dlatego zaleca się je osobom cierpiącym na dolegliwości z tego układu.

            Morele bogate są w szereg witamin z grupy B, których niedobór może objawiać się na wiele sposobów. Niestety, popularny niedobór występuje u osób bardzo aktywnych fizycznie, więc szczególnie polecane są po treningu czy jako zdrowa przekąska w ciągu dnia.
            Owoce te swój pomarańczowy kolor zawdzięczają organicznym barwnikom, które są bardzo korzystne dla zdrowia człowieka. Beta karoten to prowitamina witaminy A, która neutralizuje szkodliwe wolne rodniki, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie oczu i kondycję skóry.

Morele podczas redukcji masy ciała
            Jedna morela dostarcza około 23 kcal. Mimo, że jest bogata w błonnik pokarmowy, węglowodany to prawie same węglowodany proste i dwucukry, przez co powinna być spożywana w umiarze, to jest 2-4 sztuki (szklanka) na porcję. Zalecane są maksymalnie dwie porcje dowolnych owoców w ciągu dnia, przy czym porcją nazywany jest także sok owocowy. Przez wysoką zawartość cukrów, nie polecana jest osobom z problemami diabetologicznymi.

            Jej racjonalne spożycie, będące częścią codziennej, zbilansowanej diety powinno przynosić same korzyści zdrowotne, poprzez dostarczenie mnóstwa witamin, mikro- i makroelementów, a także korzystnych dla zdrowia związków organicznych. Jedząc porcje moreli w ciągu dnia, jednocześnie zachowując nadal deficyt kaloryczny w dłuższym czasie, nie powinny zaszkodzić w redukowaniu kilogramów.
            Co więcej, polecane są jako przekąska bezpośrednio po treningu –  nawet w szatni. Ważne, aby później spożyć zbilansowany posiłek potreningowy, składający się z węglowodanów złożonych, źródła białka, połowy talerza warzyw i małej ilości tłuszczu pochodzenia roślinnego. Przy tak zachowanym jadłospisie, morele mogą stanowić świetny element codziennej diety.

Podsumowanie
            Morele, uprawiane od wielu lat są bogactwem wartości odżywczych. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, warto włączać je do codziennej diety w umiarkowanych ilościach. Latem najlepiej sięgać po świeże owoce, a w okresie zimowym – suszone. Zachowując zbilansowaną dietę z zachowaniem deficytu energetycznego, nie powinny stanowić przeszkody w redukowaniu masy ciała.

Autor: Agnieszka Wesołek

Bibliografia:
Witold Płocharski, Jarosław Markowski, Krzysztof P. Rutkowski, Dorota Konopacka. Wartości odżywcze i zdrowotne owoców i warzyw. Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice 2017.
Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 1995.
Agnieszka Gryszczyńska, Bogna Gryszczyńska, Bogna Opala. Karotenoidy. Naturalne źródła, biosynteza, wpływ na organizm ludzki. W: Postępy Fitoterapii (2)2011.
Meléndez-Martínez AJ, Escudero-Gilete ML, Vicario IM i wsp. Study of the influence of carotenoid structure and individual carotenoids in the qualitative and quantitative attributes of orange juice color. Food Res Int 2010; 43:1289-96.
Piotr Chełpiński, Krystyna Ostrowska, Grzegorz Mikiciuk, Józef Grajkowski, Ireneusz Ochmian. Siła wzrostu oraz plonowanie moreli w warunkach Pomorza Zachodniego. ZESZYTY NAUKOWE INSTYTUTU SADOWNICTWA I KWIACIARSTWA (13)2005.

Podobało się?

Udostępnij !

Aga

Aga

Dieta - jak się za to zabrać

pobierz BEZPŁATNEGO
e-booka

Przetwarzam Twoje dane zgodnie z polityką prywatności