fbpx

Jesteś początkującym? – Sprawdź, ile powinieneś trenować!

Jesteś początkującym? – Sprawdź, ile powinieneś trenować!

Jesteś początkującym? – Sprawdź, ile powinieneś trenować!

Osoby początkujące na ogół popełniają ten sam błąd – Swoją przygodę z siłownią zaczynają bez indywidualnie dobranego planu treningowego, wzorując się na internetowych gotowcach lub zawodnikach klasy światowej, co w efekcie doprowadza do przetrenowania a nawet kontuzji spowodowanych nieodpowiednim podejściem, a z upływem czasu z powodu braku oczekiwanych rezultatów zniechęcają się lub rezygnują całkowicie!

Trening siłowy FBW dla początkującego
Trening Full Body Workout (FBW) jest idealnym rozwiązaniem dla osób początkujących, gdyż na każdym treningu angażujemy całe ciało do pracy. Co pozwala na proporcjonalne kształtowanie naszej sylwetki. Odłóżmy więc standardowy SPLIT (trening dzielony) na bok, bo ngu FBW.
Ile dni w tygodniu trenować?

Więcej nie znaczy wcale lepiej! W przypadku osoby początkującej idealnym założeniem są trzy jednostki treningowe w ciągu tygodnia. Dlatego jak wspomniałem powyżej plan FBW sprawdzi się tutaj świetnie, pozwoli zaangażować wszystkie grupy mięśniowe na każdym treningu i zapewni odpowiednią regenerację pomiędzy nimi. Co zrobić natomiast w przypadku, kiedy ustalimy plan na poniedziałek – środę – piątek a z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie wykonać treningu w danym dniu? Nie stresując się całą sytuacją przekładamy o kolejny dzień. Najważniejsze, aby wykonać wszystko jednostki treningowe w ciągu tygodnia!

Ile powinien trwać trening?
Jednym z głównych czynników długości treningu jest jego rodzaj. Nawiązując jednak do treningu siłowego, za najbardziej optymalną ilość uważam 60-70min max (mowa tutaj o lekkiej rozgrzewce, treningu siłowym) Jeżeli dochodzi sesja cardio lub interwałów, całość może wynosić nawet do 90-120min.
Wskazówki dla osób początkujących

Na samym początku swojej przygody z siłownią powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:
– Poprawność wykonywanych ćwiczeń (technikę). Jest to klucz do zbudowania atletycznej sylwetki oraz uchronienia nas przed wszelkiego rodzaju kontuzjami.- Nie pomijaj rozgrzewki! bo prawdopodobieństwo kontuzji wzrasta diametralnie
– Trening powinniśmy opierać o ćwiczenia wielostawowe (na wolnym ciężarze), gdyż w ten sposób angażujemy więcej grup mięśniowych
– Nie wzoruj się na innych, podążaj swoją drogą i swoim tempem
– Nie szukaj wymówek tylko działaj!

Trening to nie wszystko!
Najlepsze rezultaty osiągniesz stosując jednocześnie dietę + trening. Połączenie tych dwóch czynników wpływa korzystnie na cały proces kształtowania sylwetki oraz na zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy ilością spożytych kalorii a intensywnością treningową.  Niestety ale prawda jest taka, że bez odpowiedniego odżywiania, możemy trenować codziennie, przykładać się do tego na 100% a i tak nie osiągniemy efektów jakich oczekujemy, gdyż jedzenie jest jednym z najważniejszych czynników na tej drodze.

Podsumowując:

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z siłownia, Najlepszym dla Ciebie planem będzie FBW wykonywany 3x w tygodniu i nie przekraczający 70min na jednej sesji treningowej. Jednak zanim zaczniesz działać na własną rękę, zdecyduj się na trenera (najpierw dobrze go sprawdź), aby dobrał Ci odpowiedni plan treningowy i żywieniowy ukierunkowany pod Twoje potrzeby. Podczas pierwszych treningów zwróć szczególną uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń (technikę) tutaj możesz poprosić instruktora na siłowni, aby Cię skorygował i dał cenne wskazówki. Na koniec nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia i wytrwałości!

Podobało się?

Udostępnij !

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Mariusz Janecki

Mariusz Janecki

O mnie

Biznes trenera i dietetyka

Nazywam się Mariusz Janecki, jestem trenerem personalnym online, specjalistą z zakresu żywienia i treningu, promotorem zdrowego stylu życia. Sportem pasjonuję się od dziecka, a od kilku lat zawodowo pomagam ludziom w osiąganiu wymarzonej sylwetki, dobrego zdrowia i samopoczucia.

Od 2020r Uczę również trenerów i dietetyków biznesu online.

Sprawdź moje E-booki

YouTube