Dieta na upały. Co jeść a czego unikać w gorące dni?

Dieta na upały

Dieta na upały. Co jeść a czego unikać w gorące dni?

Upały powodują utratę apetytu, słaby sen, niechęć do gotowania i trzymania zaleceń żywieniowych. Nasuwa się więc myśl: jaką powinniśmy stosować dietę podczas upałów i czy można załagodzić pragnienie nie sięgając po wysoko przetworzoną żywność? Czy dieta na upały istnieje? 

Na co warto zwrócić uwagę? 

Latem wzrasta ryzyko odwodnienia, niestrawności, zatruć pokarmowych oraz niedoborów witamin i minerałów. Sięgaj więc po żywność, która jest świeża, lekkostrawna i utrzymuje ciało w chłodzie. Spożywanie sezonowych owoców i warzyw zapewnia nam ochronę przed słońcem, ponieważ zawierają duże ilości wody i składników odżywczych. Latem unikaj fast foodów, takich jak hamburgery, pizze, Hot-dogi zdecydowanie lepiej unikać latem. Musisz zaplanować częste spożywanie małych porcji zamiast dużych, ponieważ będą one trudne do strawienia i możesz czuć się ospały, leniwy, ciężki i wzdęty.

Latem przychodzi większe pragnienie.

Zwiększ spożycie płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Wskazane jest częste picie wody, nawet gdy nie jesteś spragniony. Najlepiej unikać alkoholu i napojów gazowanych o dużej zawartości cukru.

Jakie produkty spożywać latem? 

Produkty bogate w wodę Szacuje się, że od 20% do 30% naszego spożycia płynów pochodzi z pożywienia – a niektóre owoce i warzywa są szczególnie pomocne w nawadnianiu. Wybór świeżych produktów, które pomogą Ci się nawodnić, to:

  • Ananas
  • Truskawki
  • Arbuz
  • Jabłka
  • Pomarańcze
  • Brzoskwinie
  • Grejpfrut
  • Papryka
  • Kapusta
  • Kalafior
  • Seler
  • Ogórek
  • Sałata
  • Cukinia

Wiele z tych owoców i warzyw ma zawartość wody wyższą niż 90%. Korzystaj z produktów sezonowych, teraz są najsmaczniejsze! 

Mleko, twarogi i jogurty –  Pomagają zachować chłód w letnie upały i są wypełnione wapniem, białkiem a także zawierają probiotyki, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

Woda kokosowa  – idealny napój energetyczny dostarczany przez naturę. Zawiera witaminy, minerały, wapń, potas, magnez w ich naturalnej postaci, które uzupełniają organizm w składniki odżywcze utracone w wyniku pocenia się i odwodnienia.

Papryka chili – Może to zabrzmieć absurdalnie, ale jedzenie chili latem może obniżyć temperaturę ciała. Pikantne potrawy powodują pocenie się, co jest najlepszym sposobem na naturalne obniżenie temperatury ciała. Jednak musisz również pić wodę, aby uzupełnić ubytki wody.

Świeże warzywa letnie  – zawierają przeciwutleniacze, które zapobiegają uszkodzeniom komórek w wyniku intensywnego ciepła słonecznego, witaminy i błonnik, które pomagają poprawić zdrowie serca, obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegają chorobom przewlekłym. Pomidory zapewniają dodatkową ochronę przed słońcem, ponieważ zawierają likopen, który zapobiega poparzeniom słonecznym.

Produkty, których warto unikać latem?

Smażone jedzenie i fast foody – smażone w głębokim tłuszczu fast foody, takie jak hamburgery, pizze, frytki są trudne do strawienia w okresie letnim.

Czerwone mięso  – pokarmy takie jak czerwone mięso, baranina i wołowina generują nadmierne ciepło ciała i najlepiej unikać ich latem. Ponadto mięso łatwo ulega skażeniu latem, jeśli nie jest odpowiednio zamrożone, dlatego w okresie letnim jest częstą przyczyną zatruć pokarmowych.

Suszone owoce – mimo że suszone owoce są wyjątkowo zdrowe, zawierają bardzo mało wody, bardzo dużą zawartość cukru. Dlatego zaleca się zminimalizowanie spożycia suszonych owoców latem i postawienie bardziej na świeże.

Lody, napoje słodzone, napoje gazowane – ALE… Nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka! Nie musimy z nich rezygnować! Wystarczy, że zamiast tradycyjnych lodów, przygotujemy własne w domu na bazie jogurtu i świeżych owoców. A zamiast soków i napojów słodzonych wybierzemy pepsi max lub colę zero. Choć najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście woda z cytryną. 

Podsumowując: 

Jaka Dieta na upały? nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W okresie letnim warto ograniczyć spożycie czerwonego mięsa na rzecz nabiału i produktów pochodzenia roślinnego, które dostarczają nam spore ilości wody. Tak samo w przypadku świeżych owoców i warzyw, w szczególności tych z dużą zawartością wody. Jeżeli nie masz pomysłu na posiłki w tym okresie. Możesz skorzystać z gotowych przepisów znajdujących się w e-booku. 

Ebooka przepisy na zimno

Podobało się?

Udostępnij !

Mariusz Janecki

Mariusz Janecki

Jestem Trenerem personalnym online, specjalistą z zakresu żywienia i treningu, promotorem zdrowego stylu życia. Stworzyłem 14 ebooków z zakresu treningu oraz odżywiania. W ciągu kilku lat pomogłem kilkuset osobom zrealizować ich cele. Pomogę również Tobie!
Dieta - jak się za to zabrać

pobierz BEZPŁATNEGO
e-booka

Przetwarzam Twoje dane zgodnie z polityką prywatności